Dynamiczny rozwój wielu branż sprawia, że zwiększa się zapotrzebowanie przedsiębiorstw na funkcjonalne przestrzenie produkcyjne. Obecnie szczególną popularność zyskują hale stalowe. Konstrukcje takie muszą jednak spełniać szereg restrykcyjnych wymagań prawnych, których celem jest zapewnienie zgodności z przepisami oraz najwyższego bezpieczeństwa pracy. Hale produkcyjne powinny być projektowane zgodnie z szeregiem norm budowlanych, przeciwpożarowych czy środowiskowych.
Wymagania konstrukcyjne i architektoniczne hali
Hale produkcyjne zawsze muszą być optymalnie dostosowane do specyfiki procesów technologicznych, które będą realizowane w jej obszarze. Inwestorzy muszą pamiętać o uwzględnieniu konkretnych norm konstrukcyjnych i architektonicznych. Obecnie hale takie najczęściej powstają ze stali, co wiąże się z koniecznością spełnienia wymogów wytrzymałościowych. W projekcie konstrukcji należy ująć również obciążenie śniegiem, wiatrem, kategorię terenu, obciążenie technologiczne, oraz np. od instalacji fotowoltaicznej.
Kluczowe znaczenie ma też uwzględnienie możliwość przyszłej rozbudowy hali np. o dodatkową powierzchnię magazynową dla podniesienia funkcjonalności obiektu.
Bezpieczeństwo i higiena pracy
Bezpieczeństwo i higiena pracy to czynniki, które są bardzo istotne dla zapewnienia właściwych warunków eksploatacyjnych hali oraz jej zgodności z przepisami BHP. Konstrukcje stalowe tego typu powinny być wyposażone w pomieszczenia higieniczno-sanitarne, włącznie z toaletami czy szatniami. Pracodawcy są też zobowiązani do zapewnienia pracownikom dostępu do światła dziennego, co ma na celu ograniczenie zmęczenia oczu oraz poprawę komfortu pracy. Budowa hal produkcyjnych powinna ponadto zakładać uwzględnienie odpowiednich przeszkleń, których powierzchnia musi odpowiadać minimum 1/8 powierzchni podłogi. Nie bez znaczenia pozostaje również wentylacja. W hali produkcyjnej bardzo istotne jest zapewnienie wysokiej jakości powietrza wewnętrznego, a tym samym wyeliminowanie gazów, pyłów czy innych zanieczyszczeń..
miejsce na foto1
Kluczowe normy przeciwpożarowe
Niezależnie od funkcji spełnianych przez hale produkcyjne, budowa takich obiektów musi się odbywać z uwzględnieniem wymagań w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Ryzyko pożaru w takich obiektach bywa stosunkowo wysokie, dlatego kluczową kwestią jest dobór właściwych materiałów. Do budowy hali muszą być wykorzystywane materiały o wysokiej odporności ogniowej, co zapewni optymalne bezpieczeństwo pracownikom oraz zredukuje ryzyko strat materialnych w razie pożaru. Obiekt powinien być też wyposażona w systemy gaśnicze i alarmowe, włącznie z tryskaczami czy zraszaczami. Istotne znaczenie ma też właściwy projekt dróg ewakuacyjnych, które muszą odznaczać się odpowiednią szerokością i brakiem przeszkód. O doborze odpowiednich materiałów decyduje ustalony stopień obciążenia ogniowego. Na stronie https://llentab.pl/hale-stalowe/hale-produkcyjne można się zapoznać z ofertą firmy LLENTAB, która specjalizuje się w projektowaniu hal dobrze zabezpieczonych przed pożarem.
Regulacje środowiskowe
W budowie hal produkcyjnych należy uwzględnić również pewne normy środowiskowe, które obejmują etap powstawania konstrukcji oraz jej dalszej eksploatacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, inwestorzy są zobowiązani do redukcji emisji zanieczyszczeń generowanych przez obiekt w trakcie procesów produkcyjnych. Hale stalowe muszą być zatem wyposażone w odpowiednie systemy filtracyjne. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia właściwego zagospodarowania wód opadowych czy odpadów, która jest kluczowa dla zmniejszenia negatywnego wpływu produkcji na środowisku. W budownictwie przemysłowym coraz bardziej istotna staje się świadomość ekologiczna. Inwestorzy zajmujący się produkcją muszą starać się o uzyskanie różnych certyfikatów, które są przyznawane jedynie podmiotom spełniającym kluczowe normy i wymagania.