Pochodzenie i wykorzystanie grysu granitowego

Grys granitowy jest łamanym kruszywem, które powstaje na skutek rozdrobnienia skały do postaci ziaren. Ziarna te mogą mieć różną wielkość, w zależności od upodobań, która waha się od 1 do 31,5 mm. Dzięki ostrym krawędziom ziaren i ich nieregularnemu kształtowi łatwo się klinują, co sprawia, że zrobione z nich nawierzchnie są stabilne.

Jego ważna cechą jest także dobra przepuszczalność wody, co pozwala uniknąć kłopotliwych kałuż na podłożu. Oprócz grysu granitowego stosuje się także grys bazaltowy, dolomitowy, gnejsowy, kwarcytowy, porfirowy, serpentynitowy, sjenitowy i wapienny.

Grys granitowy i jego zastosowanie w ogrodnictwie

Dzięki swoim właściwościom grys granitowy jest szeroko wykorzystywany w ogrodach i na  działkach. Jedną z jego największych zalet są walory estetyczne. Grys wysypuje się wokół roślin w ogrodzie, dzięki czemu wydaje się on optycznie większy i schludny. Ładnie wygląda także wysypany wzdłuż ścieżek ogrodowych lub wokół domu. Jeśli użyjemy krawężników unikniemy rozsypywania się ziaren i uzyskamy ładny efekt. Grys granitowy wygląda bardzo naturalnie, dlatego idealnie komponuje się z krajobrazem. Stanowi dzięki temu nie tylko stabilne podłoże, ale i ozdobę.

Zalety podłoża z grysu granitowego

Grys granitowy należy docenić nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale także na łatwość wykonania podłoża. Warto wysypać ziarna na rabatach, dzięki temu zabezpieczymy glebę przed szybkim wysychaniem i zmniejszymy zachwaszczenie. Optymalna grubość podłoża to około 5 cm. Jednak aby mieć pewność trwałości naszego podłoża, warto sprawdzić producenta. Tego rodzaju kruszywa budowlane podlegają bowiem ścisłym polskim i europejskim normom. Sprawdzony grys, podlegający Systemowi Zakładowej Kontroli Produkcji i spełniający wszystkie narzucone normy, znajdziesz tutaj: www.cemex.pl/kruszywa-budowlane.aspx. Zakupiony tutaj grys granitowy możesz wykorzystać w budownictwie, drogownictwie oraz architekturze krajobrazu. Zyskasz pewność materiału o najwyższej jakości, ponieważ firma nieustannie pracuje nad zwiększeniem świadomości projakościowej pracowników, którzy przechodzą liczne szkolenia wewnętrzne. Kolejną zaletą podłoża z grysu granitowego jest niski koszt jego wykonania, w porównaniu z innymi podłożami. Choć wymagają bardziej pracochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych od tradycyjnej kostki, to cieszą się dużą popularnością i są jej dobrą alternatywą. Grys granitowy posiada szarą barwę w różnych odcieniach, dlatego wygląda ładnie i naturalnie.

Przeczytaj także